Warto wiedzieć

Zagadnienia branżowe ... w czasie wolnym

PiWO...czyli Pożarowe i Wybuchowe Odpowiedzi

2. Co wynika z obliczeń i z kwalifikacji pomieszczeń do zagrożonych wybuchem wykonanych zgodnie z wytycznymi w zakresie określania przyrostu ciśnienia w pomieszczeniu, jaki mógłby zostać spowodowany przez wybuch?

Odpowiedź jest znowu względnie prosta:
Po pierwsze: Jeżeli wiemy i dobrze rozumiemy fakt (pojęcie), że pomieszczenie zagrożone wybuchem to pomieszczenie, w którym może wytworzyć się mieszanina wybuchowa, powstała z wydzielającej się takiej ilości palnych gazów, par, mgieł lub pyłów, której wybuch mógłby spowodować przyrost ciśnienia w tym pomieszczeniu przekraczający 5 kPa, to możemy powiedzieć, że z punktu widzenia zabezpieczenia się przed skutkami potencjalnego wybuchu np. zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami techniczno-budowlanymi i przeciwpożarowymi, z przeprowadzonych obliczeń będących podstawą kwalifikacji pomieszczenia wynika w sumie niewiele. Ktoś może zapytać: „Dlaczego nie wiele?”. A no dlatego, iż niezależnie od tego jaki wynik uzyskamy z obliczeń przyrostu ciśnienia w pomieszczeniu, jaki mógłby zostać spowodowany przez wybuch np. czy 6 kPa, czy 66 kPa, to rezultat jest zawsze ten sam – pomieszczenie kwalifikowane jest oczywiście jako pomieszczenie zagrożone wybuchem i budynek, jak i to pomieszczenie, powinno spełniać praktycznie zawsze te same wymagania. Różnice, jeżeli występują, wynikają z innych czynników a nie z zagrożenia wybuchem. Natomiast z punktu widzenia skutków wybuchu rzecz wygląda trochę inaczej. Przy nadciśnieniu powstałym podczas wybuchu na poziomie 6 kPa w budynku wystąpią względnie niskie szkody np. wybicie okien, drobne uszkodzenia, a na poziomie 66 kPa budynku lub jego części po prostu już nie będzie – całkowite zniszczenie. Poważne zniszczenia występują nawet w przypadku konstrukcji żelbetowych a przy murowanych występują już na poziomie 12÷20 kPa…. Należy tu zaznaczyć że jest to dość uproszczone ujęcie problemu....

Po drugie: Teraz już bardziej konkretnie z punktu widzenia wymagań formalnych … Co wynika z wymienionego w pytaniu faktu? – najważniejsze: należy zapewnić spełnienie dosłownie kilku wymagań wynikających z przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych dotyczących np.: usytuowania budynku względem innych budynków i granicy działki, lokalizacji pomieszczenia w budynku, konstrukcji ścian sąsiadujących z innymi pomieszczeniami, warunków ewakuacji, konstrukcji dachu ewentualnie zamiennie zapewnienia określonej, wynikającej z zastosowanego współczynnika, powierzchni okien służącej do „odciążania wybuchu”. ... Koniec. Tyle.

Po trzecie Może tym razem nie o tym co wynika, ale o tym o czym warto pamiętać lub przynajmniej co warto przemyśleć. Należy podkreślić, iż wymagania, które ogólnie wymieniono powyżej, wymagania dla budynku i samego pomieszczenia, wynikające z faktu zakwalifikowania pomieszczenia jako zagrożone wybuchem są zawsze takie same. Z punktu widzenia obowiązujących wymagań nie ma znaczenia czy mamy do czynienia z wybuchem pyłów czy gazów, nie ma żadnego znaczenia z jaką substancją mamy do czynienia i o jakich szczególnych właściwościach, z jak dużą objętością mieszaniny wybuchowej w danej przestrzeni, z jakimi stężeniami tej mieszaniny, gdzie potencjalnie mogą wystąpić źródła zapłonu, o jakiej mocy i gdzie (w którym miejscu przestrzeni) może dojść do zapłonu, nie ma znaczenia gdzie, w jaki sposób i o jakiej wielkości będą rozmieszczone otwory odciążające (ważne jest tylko aby zachować podany w przepisach, stały dla wszystkich substancji, współczynnik), nie ma znaczenia kształt pomieszczenia, stopień złożoności (zabudowy) jego przestrzeni itd.….

Z punktu widzenia przebiegu i skutków wybuchu wszystko to co zostało powyżej wymienione ma istotne znaczenie, a więc ma znaczenia (lub powinno mieć) na sposób zabezpieczenia przeciwwybuchowego budynku (pomieszczenia) i jego otoczenia.